Stop kosmicznym podwyżkom biletów MPK – Zieloni zbierają podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą

Wrocławskie koło Partii Zieloni zorganizowało konferencję prasową,
która odbyła się dziś na wrocławskim Rynku przy fontannie.
Przewodniczący wrocławskich Zielonych Julia Rokicka i Robert
Suligowski, przedstawili projekt obywatelskiej inicjatywy
uchwałodawczej “Stop Kosmicznym Podwyżkom w MPK”.

Wrocław planuje drastyczną podwyżkę cen biletów za komunikację miejską. Ceny wzrosną aż o 33%! Za bilet jednorazowy normalny zapłacimy 4,60 zł zamiast 3,40 zł. Wzrosną również ceny biletów okresowych dla osób spoza Wrocławia. Takie decyzje nie zmniejszą korków. To nie jest zachęta dla przyjezdnych do pozostawienia samochodu i przesiadki na autobus, tramwaj czy pociąg!

Miejska uchwała nr XXV/670/20 dotyczy głównie podwyżki cen za usługi przewozowe. Różnicuje ceny biletów imiennych w zależności od tego, czy
pasażer mieszka we Wrocławiu i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym we Wrocławiu i czy posiada aktywny status w programie „Nasz Wrocław”, czy też nie. Wprowadzane podwyżki należy określić jako radykalne. Kształtują się one na poziomie 33%. Bez zmian pozostają jedynie ceny biletów imiennych dla wymienionych wyżej mieszkańców Wrocławia.

Przeniesienie na mieszkańców Wrocławia całego ciężaru spowodowanego
potrzebą zrównoważenia budżetu miasta po epidemii koronawirusa jest nie do zaakceptowania. Tak duża podwyżka przyniesie skutek odwrotny niż zamierzono, czyli nie zwiększy dochodów w budżecie miasta, ponieważ pasażerowie nie wybiorą zbyt drogiej komunikacji miejskiej. “Długoletnie działania promocyjne na rzecz korzystania z transportu publicznego pójdą na marne” powiedziała Julia Rokicka.W konsekwencji w mieście będzie jeszcze więcej samochodów, zwiększą się korki i zwiększy poziom niskiej emisji. To z kolei jest w sprzeczności z ogłoszonym przez Wrocław alarmem klimatycznym i spowoduje w dalszej perspektywie konieczność poniesienia przez władze kosztów społecznych i środowiskowych jako konsekwencji wzmożenia ruchu samochodowego.

Dodatkowo, Wrocław jako miasto otwarte, tolerancyjne i szanujące różnorodność, jako stolica naszego regionu oraz aglomeracji powinno dbać o współpracę z okolicznymi wioskami i miastami oraz o rozwój całej aglomeracji. Różnicowanie cen ze względu na miejsce zamieszkania jest sprzeczne z budowaną wizją miasta otwartego i polityką regionalną.
“Chcemy się zwrócić do obywatelek i obywateli miasta, by się wypowiedzieli czy jest to dobry czy zły pomysł” mówił podczas konferencji Robert Suligowski. Zbiórka podpisów odbywa się codziennie od 7 do 17 września od godziny 16 do 18 na rogu ulicy Świdnickiej i Oławskiej.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem można przeczytać pod linkiem:
Projekt uchwały
Kartę do złożenia podpisów pod uchwałą można pobrać tutaj:
Karta do podpisów
poniżej i przynieść wypełnioną na miejsce zbiórki.

Wrocław jako pierwsze miasto przyjął alarm klimatyczny. Mamy problem z
korkami i smogiem komunikacyjnym. Chcemy miasta ekologicznego, dbającego o klimat i zdrowie mieszkańców i mieszkanek!

Kontakt:
Robert Suligowski, współprzewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu,
tel. 503072642, ​ robert.suligowski@partiazieloni.pl
Julia Rokicka, współprzewodnicząca Partii Zieloni we Wrocławiu, tel. 570077204, julia.rokicka@partiazieloni.pl