Zieloni apelują o wycofanie wyrobów pirotechnicznych ze sprzedaży

W lutym 2020 Wrocławskie Koło Partii Zieloni wysłało apel o wycofanie ze sprzedaży sezonowej wyrobów pirotechnicznych do kilkunastu sieci handlowych.

Sprzedaż petard i fajerwerków niesie ze sobą wiele negatywnych skutków społecznych, odczuwanych przez ludzi, zwierzęta i środowisko. Swobodny dostęp do materiałów pirotechnicznych wiąże się z dużą liczbą wypadków, spowodowanych nieodpowiednim ich użytkowaniem. Ofiarami takich ‘zabaw’ są bardzo często dzieci. Ponadto, fajerwerki są główną przyczyną pożarów w okresie sylwestrowym. Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 2020 roku doszło do 1246 pożarów, w których zginęły dwie osoby, a 12 zostało rannych.

Wybuchy materiałów pirotechnicznych są powodem ataków paniki wśród zwierząt domowych, jak i dziko żyjących. W następstwie wybuchów petard dochodzi do masowych okaleczeń ptaków, które zdezorientowane wpadają na przeszkody. Takie wybuchy niosą również za sobą wypadki na drogach, których przyczyną są przestraszone i uciekające w panice zwierzęta.

Kolejnym problemem są śmieci pozostawione na ulicach i podwórkach, zalegające na długo po sylwestrowej nocy.

Obecne przepisy pozwalają na używanie fajerwerków tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Jednak łatwa dostępność środków pirotechnicznych już w okresie przedświątecznym oraz trudność w egzekwowaniu przepisów prawa sprzyja powszechnym naruszeniom tego zakazu.

Jedna z sieci handlowych wycofała fajerwerki ze sprzedaży w 2019, co spotkało się z pozytywnym odbiorem jej klientów. Liczymy, że w jej ślady pójdą inne sklepy.