Zieloni iluminują Urząd Miejski Wrocławia

Na początku lutego bieżącego roku działaczki i działacze wrocławskiego koła Partii Zieloni zwrócili się do Prezydenta Jacka Sutryka o skrócenie czasu, w którym miasto ozdabiane jest przez świąteczne iluminacje. W obecnym sezonie o bożonarodzeniową oprawę świetlną dbano we Wrocławiu aż do pierwszego weekendu lutego.

Zieloni zdają sobie sprawę z tego, że święta Bożego Narodzenia to dla wielu wrocławianek i wrocławian czas szczególny, w którym podświetlane ozdoby tworzą szczególną atmosferę i uroczysty klimat. Podkreślają jednak, że również w okresie okołoświątecznym należy troszczyć się po prostu o klimat. W kontekście katastrofy klimatycznej nie tylko nieodpowiednie, ale wręcz niedopuszczalne jest zbyt długie utrzymywanie iluminacji, które są zasilane prądem pochodzącym z elektrowni węglowych. Ponadto świecące ozdoby powodują uciążliwy dla mieszkańców i szkodliwy dla środowiska smog świetlny.

Na pismo Zielonych Urząd miejski odpowiedział na początku marca, informując, że świąteczne iluminacje będą funkcjonować od 6 grudnia do pierwszego weekendu po 6 stycznia. Jest to niewątpliwy sukces, który wrocławscy Zieloni przyjęli z zadowoleniem.

Najważniejszy cel został osiągnięty, szkoda jednak, że miejscy urzędnicy nie odnieśli się do pozostałych postulatów podnoszonych przez działaczki i działaczy Partii Zieloni, czyli nadania wrocławskiemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu bardziej lokalnego charakteru, promowania na nim zdrowej żywności czy zorganizowania miejskiego punktu informacji ekologicznej, gdzie wrocławianki i wrocławianie mogliby dowiedzieć się m.in. o skutkach używania fajerwerków lub akcjach powtórnego wykorzystania bożonarodzeniowych choinek.